starto mniekontakt 



Gdy HTML nie wystarcza
Jeżeli dobrze opanujesz HTML i zaczniesz tworzyć bardziej zawansowane serwisy WWW, w pewnej chwili odkryjesz wiele niedoskonałości tego języka. Okazuje się, że w czystym HTMLu nie można stworzyć bazy danych z książkami, nie da się też napisać sklepu internetowego czy przetworzyć danych z formularza. Nie wspominając już o forach dyskusyjnych czy wyszukiwarkach stron WWW.

Nie znaczy to, że z języka HTML wkrótce zrezygnujesz. O nie! Jest on niezbędny, bowiem wyniki działania wszystkich tych skryptów i narzędzi pokazywane są w dalszym ciągu jako zwykłe strony WWW napisane w języku HTML (ewentualnie z dołączonym skryptem). Jedyna różnica polega na tym, że strona staje się dynamiczna, a więc może za każdym razem wyglądać inaczej, czyli zawierać inne elementy języka HTML lub inne treści.


Dynamiczne strony

Aby lepiej zrozumieć ideę dynamicznych stron, zobacz jak zbudowane są serwisy prasowe publikujące aktualności. Tam nowe informacje pojawiają się nawet co kilka minut. Nikt przecież nie tworzy co chwilę nowej strony głównej z tytułami, które kierują do osobnych stron, gdzie zamieszczane są poszczególne informacje. Byłoby to zbyt pracochłonne. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby nagle ktoś chciał zmienić wygląd wszystkich wiadomości - nie chciałbym być osobą, która musi ręcznie zmienić zawartość kilkunastu tysięcy osobnych dokumentów HTML!

Z problemem można sobie łatwo poradzić. Wystarczy skonstruować szablon strony, do którego z bazy danych wstawiane są w odpowiednie miejsca tytuły i treść informacji. W bazie danych są one zapisane jako zwykły tekst. Dopiero po ich pobraniu i wstawieniu w szablon strony WWW, który zawiera polecenia HTML, całość wysyłana jest do przeglądarki. Odbiorca widzi ją jako zwykła strona HTML. Różni się tylko nazwą - zamiast tradycyjnego index.html można spotkać np. index.php lub index.cgi. Rozszerzenie określa język skryptowy, który został zastosowany do wygenerowania strony WWW.

Języki programowania pozwalają na przekazywanie różnych parametrów do wnętrza dokumentów. Wygląda to na przykład tak: index.php?id=1354. W ten sposób można poinformować program, że szablon ma być wypełniony informacją o określonym numerze ID, w tym wypadku jest to news numer 1354. Taki "trick" pozwala jedną stronę wykorzystać do wyświetlania wielu informacji w zależności, jakie dane zostały do niej przekazane.

Tym sposobem nie mamy już 10 tys. osobnych stron HTML, ale jedną stronę napisaną w wybranym języku programowania. Znając składnię języka możemy pobierać informacje z baz danych lub z innych serwisów, przetwarzać dokumenty, wyszukiwać informacje lub obsługiwać fora dyskusyjne.

zobacz obrazek 
galeria: malowane ... 
ocena: 6,70 głosów:44
teraz w serwisie : 3
forum na strone
18.02.2010 13:00
autor: singled

ostatni wpis:
19.02.2010 08:01
autor: Max

Stronę poleca Katalog SEO (skrypty) od 2012-06-04.