| Moja pierwsza strona WWW | Tworzenie stron WWW jest zajęciem w miarę prostym i bardzo przyjemnym. Podstaw języka HTML można nauczyć się w kilka godzin, a dosłownie po chwili zbudować prostą witrynę. Trzeba tylko pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.
Aby wprawnie posługiwać się językiem HTML niezbędna jest praktyka. Identyczną stronę można wykonać na bardzo wiele sposobów, więc tylko doświadczony webmaster będzie w stanie stworzyć ją lepiej, szybciej, tak aby dobrze prezentowała się w każdej przeglądarce. Polecam więc eksperymentowanie, testowanie, sprawdzanie efektów w różnych przeglądarkach i ciągłe podnoszenie swoich umiejętności.
Pierwsza strona
Aby tworzyć strony WWW nie musisz mieć dostępu do Internetu. Wystarczy przeglądarka stron WWW zainstalowana Twoim komputerze. Stronę musisz zapisać w zwykłym pliku tekstowym i odpowiednio go nazwać. Do pisania stron WWW nadaje się każdy, nawet najbardziej banalny edytor tekstowy - od prostego Notatnika w systemie Windows czy Pico w Unixie, aż do specjalistycznych edytorów HTML. Każdy ma swój ulubiony edytor, ale jeżeli nie możesz się zdecydować na wybór edytora, poznaj opinie innych.
Dokument zawierający HTML powinien mieć rozszerzenie .html lub .htm - co sugeruje przeglądarce, ze to jest strona WWW. Przyjęło się, że główna strona serwisu ma zwykle nazwę index.html (czasem może się jednak nazywać inaczej). Pozostałe strony, do których można dotrzeć z index.html mogą mieć dowolne nazwy. Niech będą jednak czytelne i niezbyt długie.
W nazwach stron ważna jest wielkość liter - najlepiej stosować tylko małe litery bez polskich znaków. Strona Kontakt.html nie jest tą samą stroną co kontakt.html (zwróć uwagę na wielkość pierwszej litery K). Nie powinno się też używać polskich znaków w nazwach stron, uważaj też na znaki specjalne (np. %^&#$@). Lepiej nadać nazwę: pokarm-dla-zolwia.html niż pokarm dla żółwia.html.
Każda strona ma pewne elementy wspólne. Musisz poinformować przeglądarkę, że ma do czynienia z językiem HTML, a nie zwykłym tekstem. W dodatku napisanym z polskimi znakami w standardzie ISO8859-2. Warto też nadać stronie tytuł.
Oto szablon pojedynczej strony WWW, który można kopiować i modyfikować w zależności od dalszych potrzeb. Mając prostego "gotowca" szybko stworzymy dowolną inną stronę.
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0 Transitional//EN">
<HTML>
<HEAD>
<META HTTP-EQUIV="content-type" CONTENT="text/html; charset=ISO-8859-2">
<TITLE>Tytul strony WWW</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
Moja pierwsza strona WWW!
</BODY>
</HTML>
Powyższy szablon to niezbędne minimum, więc powinien znajdować się w treści każdej strony WWW. Są także strony, których budowa może być inna, ale dla większości wszystkich witryn w Internecie wspomniana konstrukcja jest standardem.
!DOCTYPE określa wariant języka HTML (Transitional w wersji 4.0 jest stosowany najczęściej). Następnie informujemy przeglądarkę, że to jest dokument HTML umieszczając całą treść dokumentu w parze elementów: <HTML> i </HTML>.
Każda strona ma nagłówek znajdujący się pomiędzy elementami <HEAD> i </HEAD>. Umieszczamy w nim tytuł strony w elementach <TITLE> i </TITLE> i informację o kodowaniu polskich znaków w ISO-8859-2. Po nagłówku znajduje się część, którą widzimy w oknie przeglądarki - określają ją elementy <BODY> i </BODY>. Tu znajduje się tekst, grafika, odnośniki, tabele i inne rzeczy.
Skopiuj zawartość do edytora tekstu, zapisz wszystko na dysku pod nazwą index.html i zobacz jak wygląda strona w przeglądarce. W zasadzie już masz swoją stronę...
|
| forum na strone18.02.2010 13:00 autor: singled
ostatni wpis: 19.02.2010 08:01 autor: Max |