starto mniekontakt 



Gdy HTML nie wystarcza

Po stronie użytkownika

Część języków programowania uruchamianych jest w przeglądarce, która odpowiada za ich poprawne wykonanie. Sprawa wygląda podobnie, jak z językiem HTML - przeglądarka "czyta" kod i wykonuje go w swoim oknie. Użytkownik musi jednak mieć nową wersję przeglądarki, obsługującej poprawnie wybrany język programowania.

Najczęściej jest to JavaScrypt i Java. Ponieważ każda przeglądarka różni się jednak nieco składnią poleceń, mogą pojawić się problemy z działaniem tych skryptów. Użytkownik może też zabronić przeglądarce wykonywania ich, przez co strona może stracić na jakości i czytelności.

Zaletą takiego rozwiązania jest szybkość działania. To przeglądarka wykonuje kod programu więc uruchamia się on znacznie szybciej niż przesłanie strony przez Internet. Natychmiast widać też efekty działania skryptu. Jeżeli skrypt nie pobiera dodatkowych danych przez Internet, można używać programu nawet po rozłączeniu się z Internetem (np. grać w gry napisane w Javie)


Języki JavaScript i JScript

JavaScript (firmy Netscape) i JScript (Microsoftu) funkcjonujące w zasadzie pod nazwą JavaScript to bardzo podobne języki, które można umieszczać na stronach WWW i mieszać je z HTMLem. Są bardzo przydatne gdy trzeba szybko poradzić sobie z prostym problemem, np. weryfikacją formularza lub wyświetleniem na stronie aktualnej daty z imieninami czy jakiegoś okienka z podpowiedzią. Oczywiście można je też stosować do bardziej zaawansowanych rzeczy - np. rozwijanych systemów menu.

JavaScript ma jednak poważną wadę - za jego wykonanie odpowiada przeglądarka, a ponieważ przeglądarki różnych firm inaczej interpretują polecenia języka JavaScript, wynik działania skryptu może być różny. W skrajnych przypadkach użytkownik nic nie zobaczy. Tym bardziej, że może wyłączyć w przeglądarce ten język lub jego przeglądarka może go wcale nie obsługiwać.

Do zalet należy niewątpliwie fakt, że nie trzeba za każdym razem przeładowywać strony aby zobaczyć efekty działania skryptu. W ten sposób można zrobić np. przyciski graficzne, które zmieniają się, gdy najedziemy na nie wskaźnikiem myszy.

Język Java

Potężny język pozwalający na umieszczenie na stronie WWW gotowego programu o dowolnym stopniu skomplikowania. Np. gry, edytora tekstów, arkusza kalkulacyjnego, interaktywnej mapy z pogodą. W wydzielonym miejscu na stronie można wstawić program nie ustępujący jakością programom tradycyjnym. Dodatkowo działa on w każdym systemie operacyjnym tak samo. Jedyna wada to fakt, że również wykonuje go przeglądarka, przez co nie zawsze można go uruchomić. Użytkownik może też wyłączyć działanie programów w Javie.
zobacz obrazek 
galeria: malowane ... 
ocena: 6,70 głosów:44
teraz w serwisie : 2
forum na strone
18.02.2010 13:00
autor: singled

ostatni wpis:
19.02.2010 08:01
autor: Max

Stronę poleca Katalog SEO (skrypty) od 2012-06-04.