starto mniekontakt 



Zanim stworzysz stronę WWW


Pierwsze wrażenie

Pamiętaj, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Internet to tysiące stron - jeżeli wejdę na jedną z nich i nie zrobi na mnie dobrego wrażenia, już na nią nie powrócę. Szkoda czasu. Więc bardzo ważne jest, aby strona była możliwie najlepiej dopracowana już podczas jej pierwszej prezentacji w Internecie. Ba, ale jak to osiągnąć? Jest kilka sposobów...

Teksty - nie mogą być nudne, zbyt długie, rozlazłe i niestarannie napisane. Sprawdzaj błędy ortograficzne, czytaj je po kilka razy, zastanów się nad używanym słownictwem. Jeżeli tekst jest dłuższy stosuj punkty, akapity lub rozdziały. Gdy powołujesz się na jakieś informacje zawsze umieszczaj ich źródło. Nie możesz napisać, że w Polsce 10% ludzi korzysta z Internetu, jeżeli nie podasz skąd masz takie dane (no, chyba, że sam to zbadasz). Zastanów się, czy teksty będziesz pisać samemu, czy może pozyskasz je od innych autorów lub serwisów.

Grafika - musi być odpowiednio dobrana do serwisu. Jeżeli nie masz zdolności plastycznych, popytaj znajomych, czy nie mogliby pomóc. Ważny jest dobór kolorów, kształtów, zestawienie grafik z innymi elementami strony. Pomyśl o zdjęciach - urozmaicają tekst i przyciągają oko. Możesz je robić samodzielnie, zlecić wykonanie fotografowi lub postarać się o nie z innych źródeł. Jeżeli będziesz robić wiele zdjęć, może przydałby się aparat cyfrowy lub skaner? Pamiętaj, że grafika ma ułatwiać, a nie utrudniać poruszanie się po stronie.

Nawigacja - dzięki niej możesz bardzo wiele zyskać. Łatwe poruszanie się po serwisie, wyszukiwanie informacji czy proste przechodzenie pomiędzy różnymi działami to jedne z najważniejszych cech dobrej witryny. Użytkownik zawsze wybierze serwis, który sprawia mu mniej kłopotów podczas wędrówki - pamiętaj o tym podczas projektowania przejść pomiędzy stronami. Im więcej kliknięć, pułapek i niespodzianek czeka na odbiorcę, tym bardziej będzie on poirytowany. Przygotuj mapę serwisu, jeżeli jest bardzo rozbudowany. Nikt nie będzie szukał przez godzinę informacji, z których korzysta na co dzień. Jeżeli to możliwe zbadaj preferencje użytkowników i to, z czego korzystają najczęściej, umieść na stronie głównej. Pamiętaj o umożliwieniu kontaktu z Tobą lub z osobą, która odpowiada za witrynę. Jeżeli nie chcesz odpowiadać na listy użytkowników to najlepiej zapomnij o Internecie i zabierz się za uprawę buraków pastewnych - ułatwisz w ten sposób życie wielu osobom.

Prawa autorskie - przestrzegaj je zawsze i za wszelką cenę, a jeżeli masz wątpliwości, pytaj o zgodę autorów. Pamiętaj, że wszystko co nie jest Twoje należy do kogoś innego. Jeżeli chcesz użyć czyjegoś tekstu, grafiki, zdjęcia lub oryginalnego pomysłu, MUSISZ mieć jego zgodę i to najlepiej na piśmie. Jeżeli wykorzystasz czyjeś prace bez poszanowania praw autorskich grozi Ci nie tylko zepsucie opinii w środowisku, ale również odpowiedzialność karna, a wtedy straty finansowe mogą być bardzo dotkliwe i wielokrotnie przewyższać koszt zakupu wykorzystywanych materiałów. Zawsze pytaj o zgodę jeżeli chcesz coś przedrukować lub zamieścić na własnej stronie. Zwykle firmy lub osoby prywatne udzielają zgody bez problemu jeżeli nie prowadzisz serwisu komercyjnego. W Internecie jest też wiele materiałów bezpłatnych, z których można korzystać również do celów komercyjnych. Ale musi to być wyraźnie napisane - jeżeli nie jest, najlepiej wyjaśnij wątpliwości u autora prac.

Aktualizacja - to magnes na czytelnika. Witryna nie może być martwa. Staraj się przewidzieć jak często będzie dodawana nowa zawartość. Im częściej będzie się pojawiać coś nowego, tym częściej ludzie będą przychodzić aby to zobaczyć. Jeżeli nie będziesz w stanie uzupełniać witryny codziennie, staraj się aby chociaż raz w tygodniu dodać choćby kilka słów od siebie.
zobacz obrazek 
galeria: malowane ... 
ocena: 3,09 głosów:438
teraz w serwisie : 1
forum na strone
18.02.2010 13:00
autor: singled

ostatni wpis:
19.02.2010 08:01
autor: Max

Stronę poleca Katalog SEO (skrypty) od 2012-06-04.